MSJ a MED Hamar/Løten (NOR) 9.-15.2.2015
Po náročném přesunu na sever ze závodů ve Studenci následovalo v pondělí volné sklouznutí na tratích v Gåsbu s mapou z loňského světového poháru. V úterý jsme si vyzkoušeli obratnostně a mapově náročný model, který byl v těsném sousedství prostoru sprintu. Závod ve sprintu vedl v husté síti stop, které se vlnily jak horizontálně, tak i vertikálně. Nejlépe se závod povedl Verče, která i přes chybu v úvodu dojela na krásném 10. místě. Dobře si vedli Starouš (11.místo) a Ondra (13.místo), Hašan (21.místo). Martina udělala velkou chybu na 6. kontrolu a skončila 36. V juniorkách Petra udělala několik chyb, které jí stály 22. místo. Vojta i přes zlomenou lyži před diváckou kontrolou skončil na 23. místě. Vašut zbytečně zrychloval, přičemž udělal jednu zásadní chybu, která ho posunula na 27. místo. Následující den nás čekala opravdová norská klasika s náročnou volbou postupů. Mnohé z nich se ukázaly nakonec velmi vyrovnané a rozhodovala především přesná a rychlá realizace zvolené varianty. Méně hustá síť skútrových stop oproti sprintu (i když v 1:15000 to tak nevypadalo) v semiopenových svazích byla propojena lyžařskými magistrálami. Našim barvám se dařilo méně než předchozí den. Starouš (jedna větší chyba v postupu) s Martinou (fikna s nedokončenou koncovkou) skončili na 17.místě, Hašan a Verča krásné 20. resp. 21.místo a Ondra 23. V juniorkách dojela Petra po chybách v úvodu na 23.místě, Vašut s Vojtou na 25., resp. 30.místě. Páteční den volna jsme využili k lehkému tréninku v prostoru sprintu, který byl uvolněn z embarga. V sobotu nás čekal velký závod na krátké trati s hromadným startem v novém prostoru s hustou sítí čárek. Famózně zajel Ondra Starý, který se v závěru dokázal oddělit od dalších pronásledovatelů a přivezl po třech letech pro český tým bronzovou medaili!!! Podaný protest (na podnět kontrolora startovní procedury) Juraje Nemce proti druhému Finu Ojanaho nebyl akceptován, neboť z kamery nebylo poznat, zda-li při startu podváděl načítáním mapy. Dobře zajel Ondra na 18. místě a Hašan, ale kvůli neoražení kontroly byl disk. Verča a Martina jely solidně, ale ztratily v závěru závodu (20.,21.místo). Velmi dobře se umístila Petra (13.místo), která bohužel dojela na chvostu desetičlenné skupiny usilující o 4.místo. Vojta si mohl zajet životní závod s umístěním do druhé destíky, kdyby si zkontroloval ražení kontroly při průjezdu do dalšího okruhu. Vašutovi se nedařilo (27.místo). V neděli jsme završili šampionát závodem ve štafetách. První část se jela v prostoru závěru longu a druhá část za údolím zpět do arény v prostoru middlu. Juniorská mužská štafeta splnila cíl a dojela na 5.místě z 10 startujících národů. Bezchybně jel první úsek Vašut (stíhaný Estoncem a Švýcarem), na jistotu Vojta s Estoncem, kteří trhli Švýcara a Starouš i přes jednu velkou chybu dokázal setřást Estonce, který byl nakonec stejně diskvalifikován. Juniorky se umístily rovněž na pátém místě, ale s velkými chybami Martiny, Verči i Petry. Večer následovala společenská část šampionátu v KD Hamar a noční odjezd domů.